Author: kolohistoria

Home kolohistoria
Wpis

Wiosna Ludów w Europie

Zgłębiając historię Europy uczniowie klas siódmych przygotowywali artykuły prasowe do sylwestrowego wydania 1848 Herold Magazine London. Niektóre grupy wykazały się dużym talentem dziennikarskim. Strona stworzona z artykułów subiektywnie wybranych ze wszystkich klas przez nauczyciela historii 😊. Pisownia oryginalna.

Wpis

„Z Wielkopolski do Wolnej Polski”

„Z Wielkopolski do Wolnej Polski” – rusza konkurs historyczny Enei
1 października rozpoczął się konkurs historyczny poświęcony bohaterom Powstania Wielkopolskiego. Do udziału w nim zaproszeni są pasjonaci dziejów Polski z klas 7 i 8 szkół podstawowych z terenów działania Grupy Enea. Na zwycięzców czekają cenne nagrody, m.in.: laptopy, tablety oraz deskorolki i hulajnogi elektryczne. Organizatorem konkursu jest Enea.
Prace konkursowe należy wykonać i przesłać do 29 października 2021.
Wszystkie niezbędne informacje na Librusie.

Wpis

Poznań i Wielkopolska w czasach Konstytucji 3 maja. 230 rocznica uchwalenia.

230 lat temu posłowe Sejmu Czteroletniego uchwalili dokument, który miał zreformować nasze państwo, przywrócić mu chwałę i potęgę. To Konstytucja
3 maja. Pierwszy tak postępowy dokument w Europie. Mimo, że nie uratował wtedy naszego państwa przed upadkiem, stał się nadzieją na przyszłość dla pokoleń walczących o odbudowę Polski.
Uczniowie klas szóstych, na zakończenie swojej edukacji w tej klasie, przygotowali prace przypominające tamto wydarzenie.

Wpis

Jak praca organiczna i praca u podstaw ocaliły Wielkopolskę przed germanizacją w II połowie XIX wieku

W 1795 roku ostatecznie zniknęła z mapy Europy Rzeczpospolita Polska. Wielkopolska dostała się pod panowanie Prus. Od tego czasu władze pruskie stopniowo zwiększały wpływy niemczyzny dążąc do germanizacji zdobytego obszaru. Jednak nasi przodkowie nie poddawali się i od samego początku zaborów walczyli o utrzymanie polskości.
Jak pracując wspólnie dla dobra ogółu zwyciężyli można przeczytać w zamieszczonych poniżej artykułach autorstwa uczniów klasy siódmej.

Wpis

Zabytki architektury klasycystycznej w Wielkopolsce

Położona na zachodnich rubieżach Rzeczypospolitej Wielkopolska ucierpiała bardzo podczas III wojny północnej, toczyły się tu walki między zwolennikami Sasa i Leszczyńskiego, wędrowały obce armie w trakcie wojny siedmioletniej . Dotknęły ją zniszczenia wojenne, kontrybucje, powodzie, głód i zarazy. Wyludniona podnosiła się powoli z upadku. Stąd tak wiele tutaj zabytków klasycystycznych- taka była wtedy moda. Odnaleźli je i zaprezentowali w ramach lekcji o kulturze polskiego oświecenia, uczniowie klas szóstych.

error: