Nauczanie Zdalne

Projekty Szkolne

Poznań i poznaniacy w czasie II wojny światowej

Celem projektu jest zebranie informacji o wojennych losach mieszkańców miasta i samego grodu Przemysła.
Projekt jest adresowany do uczniów z klas 8b i 8c.
Praca projektowa wykonana według poniższych zasad posłużyć ma do stworzenia wystawy upamiętniającej 75 rocznicę zakończenia II wojny światowej.

Szkoła pamięta

Szkoła pamięta

W ramach akcji MEN „Szkoła pamięta” członkowie Koła historycznego naszej szkoły przypomnieli całej szkolnej społeczności postać nastoletniego bohatera najnowszej historii Polski, Romka Strzałkowskiego. Skorzystali przy tym z ogłoszeń szkolnego dziennika Librus.

BohaterON

BohaterON

Na potrzeby wydarzenia zaprzyjaźnione X LO użyczyło nam aulę. Spotkaliśmy się tam z kilkoma klasami licealistów oraz z uczniami sąsiedniej szkoły, SP 51.

Tydzień z Patronem

Tydzień z Patronem

Stało się tradycją, że w październiku przypominamy sobie życie i zasługi patrona naszej szkoły, króla Stefana Batorego. Tydzień z Batorym trwał od 21 do 25 października. Każdy poziom klas miał inne zadanie, dostosowane do możliwości dzieci. Wykonane prace są eksponowane w klasach i na szkolnych korytarzach.

Kronika Koła Historycznego

 

Prace uczniów

Husaria  Bartek

Husaria Bartek

Husarskie konie miały być zdrowe, mało wymagające, bardzo szybkie, a przede wszystkim masywne oraz zdolne do długotrwałego wysiłku. Większość koni, jakie trafiały w szeregi husarii, hodowano na terenach Rzeczypospolitej.

Polacy w Europejskiej Wiośnie Ludów

Polacy w Europejskiej Wiośnie Ludów

Adam Mickiewicz
Powstanie z inicjatywy Adama Mickiewicza legionów we Włoszech (1849r. 29 Marca)
Walki legionów (Mickiewicza) w obronie Rzymu (1849r.)

Prezentacja o husarii Hubert 6c

Prezentacja o husarii Hubert 6c

Przypinano je do zbroi lub siodła. Podobno płoszył konie przeciwników, oraz osłaniał przed arkanami. Niektórzy uważali też że pod czas wojny byłe mało przydatne.

Praca Husarze Dawid Wolański

Praca Husarze Dawid Wolański

Była to najpotężniejsza siłą na ziemi od 1503 do 1776r. NIE ByLI POKONANI PRZEZ 126lat.Do tego że wygrywali tak często wszyscy zaczęli ćwiczyć swe armie lepiej ,i mieli wielką fortunne więc kupowali lepszy sprzęt do następnych bitw [i konie i wyposażenie dla koni i leprze i większe skrzydła].

Polacy w europejskiej Wiośnie Ludów

Polacy w europejskiej Wiośnie Ludów

Podczas Wiosny Ludów w armiach rewolucyjnych walczyło wielu Polaków. Kierowali się hasłem “Za waszą i naszą wolność”. Wśród nich znaleźli się zarówno polscy oficerowie, którzy po upadku powstania listopadowego udali się na emigrację, jak i artyści. Wielu pełniło funkcje dowódcze w armiach rewolucyjnych.

Husaria Maks Przybylski

Husaria Maks Przybylski

Wyraz "usar" pochodzi z języka serbskiego i oznacza konnego rycerza.
Prawdziwym jednak twórcą polskiej husarii był król Stefan Batory. Za jego panowania oddział ten został wyposażony w cięższe uzbrojenie.

Husaria Wiktoria Górniak

Husaria Wiktoria Górniak

Chocim-1621r.
Szarża 600 husarzy rozbiła i spędziła z pola bitwy 10.000 żołnierzy armii tureckiej.
Na widok tego sułtan Osman II rozpłakał się z bezsilności.

W Królestwie Polskim jesienią 1862 autor Antonina Oleksyn 7b

W lutym uczniowie klas siódmych zapoznawali się z dziejami Powstania Styczniowego. Aby lepiej wczuli się w epokę i ćwiczyli tworzenie historycznej narracji, otrzymali zadanie napisania opowieści o wydarzeniach jesieni 1862 roku w królestwie Polskim w przededniu powstania. Praca Tosi była najlepsza.

Podróż w czasie-autor Natalia S. VII a

Na dworze świeciło słońce, jeszcze była jesień, ale chłód można było już odczuć. Wydawało się jakby dopiero były wakacje a jeszcze chwilę i będziemy ubierać choinkę. Mama weszła do mojego pokoju i powiedziała:
- Wstawaj śpiochu, jest niedziela, jedziemy na wycieczkę – powiedziała mama podekscytowana.
- Gdzie? – zapytałam
- Niespodzianka, zostajemy w Poznaniu i łykniemy trochę historii – mama mówiła dalej podekscytowana.

Tygodniówka z historii PS 1862r

Dostałem zadanie z historii, żeby przenieść się w czasie do jesieni 1862 r. i opisać co się wtedy działo na terenach Królestwa Polskiego. Przyznam się, że nie było to dla mnie łatwe zadanie. Po pierwsze jak cofnąć się tak daleko? Po drugie bałem się, że jeśli uda mi się tam przenieść, to czy powrócę do mojej rzeczywistości? Długo nad tym myślałem i pokonywałem własne rozterki aż nagle przypomniałem sobie o Wehikule Czasu. Odszukałem go i nagle znalazłem się w innej rzeczywistości.